Když Obscuro v roce 2017 varovalo před praktikami slovenské agentury BirdRain Agency, která se neštítila oškubat mnoho začínajících, méně známých kapel, voda se na chvíli uklidnila. Domnívali jsme se, že už o BirdRain neuslyšíme, že už se hudebníci napříč Evropou stačili vzájemně varovat a že už nám nikdy v mailu nepřistane jméno Lukáš Palatinus.

Jaké bylo naše překvapení, když se ozvali spřátelení muzikanti z Finska a žádali o nás dva roky starý článek, aby ho mohli rozeslat svým kolegům. Agentura zmoklých ptáků už zase operuje v evropském hudebním prostoru a líčí na nezkušené nováčky. Modus operandi je stále stejný. Slíbit zajištění turné s veškerým servisem, v některých případech nezařídit vůbec nic, v některých jen zlomek toho, co hudebníkům agentura naslibovala a pak… shrábnout peníze a políčit na další. Situace z doby před dvěma lety se opakuje. Nezajištěné koncerty, neexistující ubytování, nulová propagace, drsná zkušenost. Národnost nerozhoduje. Typickým příkladem potenciální oběti je mladá, začínající kapela, která nedisponuje tour managerem. Komunikace je nejprve velmi dobrá, všechno vypadá skvěle a kapela se těší. Později, většinou na samotné tour, začne komunikace s agenturou váznout, s přibývajícími problémy mizí, stejně jako finance, až zanikne úplně. Zbude díra v rozpočtu, hořkost a nepříjemný pocit z první tour.

Hudebníci, kteří si podobným procesem prošli, většinou varují své přátele, ale kapely vznikají jako houby po dešti. Zákazníků podvodné agentury je stále dost. Když se stačí vzájemně varovat hudebníci ve Finsku, nachytají se Norové. Nabídka je pestrá. A agentura proplouvá.

Existuje i facebooková stránka, která před tímhle zajímavým spolkem varuje. Bohužel má minimální dosah. A najdou ji až ti, kteří už s BirdRain Agency do styku přišli. Takže ti, co jsou oškubaní a znechucení.

Obscuro tedy znovu otevírá téma, které není příjemné a které štve hudebníky i fanoušky. Sbíráme dál příběhy kapel, které už měly tu čest se s podvodníky setkat. A hledáme další svědectví. Ve skutečnosti bychom rádi  psali o povedených koncertech, ale občas se prostě musíme zabývat i nějakým tím šmejdem. Mávnout nad tím rukou a říct, že se nás to netýká, znamená riskovat, že příště agentura podvede třeba naše vlastní přátele.

 

Původní článek pro Obscuro z roku 2017

https://obscuro.cz/zmoklym-ptakum-prsi-stesti-aneb-zkusenost-s-birdrain-agency/

Stránka varující před praktikami BirdRain  Agency

https://www.facebook.com/Scam-Warning-Lukas-Palatinus-Birdrain-Agency-Alerte-Arnaque-1753522214944871/

O autorovi

- spisovatelka, nakladatelka, publicistka - reviews focused on Finnish metal - Rubrika: Finský koutek

Odběr
Upozornit na
guest

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

0 Komentáře
Inline Feedbacks
Všechny vaše komentáře
0
Moc by nás zajímalo co si o tomto článku myslíte, napište komentář!x
()
x