Nocturnal Pestilence je méně známou skupinou, pocházející z Prahy, škatulkující se jako symphonic black metal. Už tento fakt mě trochu znervóznil, neboť podobných kapel hrajících tento styl se na světě vyskytují mraky a jedna je větší kýč než druhá. Nakonec jsem však podlehl pokušení a po CD sáhl s tím, že třeba pražáci překvapí. Udělal jsem však velkou chybu, že se mým ušním ústrojím neprohnal žádný song před rozhodnutím po CD sáhnout.

Už s písní „Alive in the World of Idols“ otevírající album přišel údiv, nikoliv však údiv pozitivní, spíše naopak. Otřesně nazvučený, robotický bicí automat, likvidující přirozenost a zvuk svou strojovostí a plastickým vyzněním bylo to první, co mě vyděsilo. To, co však skladby táhne na dno propasti opovržení a co mě od dalších poslechů odradilo definitivně, byl nesnesitelný vokální projev blondýny Aleny. Nechci být krutý, ale nechápu, jak něco takového někdo může považovat za kvalitní zpěv a jak to může někdo vypustit ze studia ven. Zpěvačka působí dojmem kdákající slepice, či sípající babizny snažící se vás marně proklít.

11794202_1088784484482845_554333474188668627_o

Čistý zpěv je o trochu kvalitněji přednesený. Co mi však vadí ve většině pasáží, v nichž se čistý hlas vyskytuje, je to, jak vokální melodie nesedí na instrumentálním podkladu. Kdyby byly zpěvové linky přesně posazené na nástrojové kreace zvukových stop, vše by do sebe zapadalo, jistě by to alespoň nějak hudbu Nocturnal Pestilence pozdvihlo vzhůru. Takhle se ovšem poslech stává nekonečnou agonií, střídající zmatek, chaos a vše je navěky ztraceno.

Bohdanova baskytara také není přítomna, klávesy disponují nezměrným množstvím kýče a absence snahy o propracovanost. Těžko vybírat nějaký silnější motiv. Při poslechu „I, Eternity“ spíše přemýšlím, co dalšího si pustím, než abych muziku linoucí se zhoubně z repráků vnímal. Ono tohle album vůbec doposlouchat do konce je velké umění. Máme tu prostě typický kýčovitý black/gothic alá Down to Hell, jen mnohem horší.

12366488_1160477210646905_1100077518172200087_n

Tak tedy: vyměnit zpěvačku, najít si schopného bubeníka, skládat lepší riffy, tvořit lepší aranže a naučit se melodie a jednotlivé pasáže lépe slepovat. Takhle totiž stavebnice není sourodě seskládána a působí neslepeným dojmem. Dlouho jsem neslyšel muziku, která by mě tak odrazovala od dalších poslechů jako tohle „dílo“. Mimochodem i ten cover a booklet mi nesedí, ostatně jako logo skupiny. Grafika je přehnaně počítačová, umělá a bezduchá. Nechci, aby recenze zněla nějak nepřátelsky, spíš doufám, že si z toho Nocturnal Pestilence něco vezmou a zamyslí se nad tím, co provádějí.

Label: CD vyšlo na vlastní náklady.

Tracklist:

1. Alive in the World of Idols

2. The Ascension

3. Return of the Ancient Ancestors

4. Revelation of the Divine Entity

5. Sleepless Ordeal of the Humankind

6. The Dialogue

Sestava:

Bohdan – Basa

Lord Remdih – kytara, basa, programování

Link – Synthesizers – orchestrace

Alena – zpěv

 

2.6

Písně

1.0/10

Originalita

1.0/10

Produkce

6.0/10

Zpěv

1.0/10

Nástroje

4.0/10

Klady

  • Nepočítaje bicí automat slušná produkce

Zápory

  • Vokály
  • Bicí automat
  • Absence dobrých nápadů
  • Špatná stavba skladeb
  • Kýč, neoriginalita

O autorovi

Ze slov věty skládám pro iDnes a web Technet, společnosti Tiscali, Digital Plus a hudební stránky Marastmusic, Obscuro, Metalirium a The Haunted Mind. Navíc pracuji na své první knize a sbírce básní.

Odběr
Upozornit na
guest

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
Všechny vaše komentáře
1
0
Moc by nás zajímalo co si o tomto článku myslíte, napište komentář!x
()
x