Slyšela jsem poprvé „Yksin“ a zůstala sedět přimrazená na židli. Ten šepotavý scream plný naléhavosti mi jel páteří a zadíral drápy do mozku. Bylo to podivuhodné setkání s hudbou, která má tu neopakovatelnou vlastnost, jakou mívají unikátní nálezy. Vorna mě obklopila ze všech stran a nepustila. Nestává se to tak často, jak by člověk čekal. Ale občas má něco prostě naprosto výjimečný charakter. Jako Vorna.

Vorna

Kapela z Tampere, zařazená do folk/pagan/black metalu, je na světě od roku 2008. Poprvé o sobě ale dala vědět docela nedávno, v roce 2013. Jak už to u zvukově zajímavých a nosných projektů bývá, stačily tři roky, aby se tihle muzikanti dostali do povědomí, a to nejen ve Finsku, ale i za hranicemi. Po pravdě mi první tři dema nějak ušla. První dotek Vorny byla až píseň „Yksin“. Kromě hudby, která se zabodne přesně doprostřed srdce a nadělá v něm paseku, to bylo i mé první setkání s fenoménem, který se jmenuje Vesa Salovaara. Nikdy předtím jsem o něm neslyšela a neznám tvorbu jeho předchozí kapely Deadwinter’s Child. Vesa byl ale asi novinkou pro víc posluchačů, kteří se ptali: „Jak to, že jsme o něm dřív nevěděli?“ A novinky typu Vesa se šíří dost rychle.

Výrazný, black metalový harsh vokál, Sarumanův všepronikající magický hlas, vinoucí se z přítmí finských lesů, je natolik nezaměnitelný, že utkví v paměti a člověk má tendenci srovnávat. Ano, dobrý scream, ale Vesa Salovaara to není, říká si při poslechu jiných kapel. Vesa má úžasné charisma, je to zdatný prodavač melancholické tmy a žonglér s emocemi. Nemusíte rozumět finštině, aby vás jeho šepotavý hlas nalákal do bažiny temné hudby. Půjdete. A rádi. Nepříliš výrazný blonďák, kterého bych v davu nejspíš minula bez povšimnutí, umí čarovat s publikem a přenést ho hodně hluboko do krajiny, ve které se rozvíjí hudba, nalakovaná na černo.

Vorna neotvírá hroby, ale rozhodně rozechvívá lidskou psychiku. Šestice hudebníků sází na atmosferičnost svého projevu, kde zní kytary nesmírně akusticky a nestrhávají pozornost od příběhu, vyprávěného hlavním runopěvcem. Je to tak trochu Finsko ze snů, a ne Finsko reálné. Víc naše představa o vzdáleném severu. Vorna si hraje s něčím prastarým v nás, co tíhne k mýtům, pověrám a pohádkám. Není obrazem smutku, spíš takové té podzimní melancholie a poklidu. Přesto je to silná hudba, která se nebojí zaběhnout i k symfonickým motivům nebo epičtějšímu vzedmutí. Nikdy ale neupadne do obvyklých klišé, v tom tkví její originalita.

Obvykle mívám trochu problém s nadužíváním syntetizátorů v metalu, moc se mi nelíbí, ale ke stylu, jaký představuje Vorna, ten zvuk prostě patří stejně jako neuvěřitelně vycizelované kytary. Saku Myyryläinen umí vytvořit z umělého zvuku něco přirozeného, ovládá přesně ty postupy, které nikdy nepřekročí míru. Kytary sází na velkou dávku melodična. Tady je pánem svého vlastního čarování Arttu Järvisallo, který stylově hodně připomíná třeba Esu Holopainena z Amorphis. Bicí Mikaela Vanninena zní měkce a nenápadně, Henri Lammintausta se svou rytmickou kytarou a vynikající basák Niilo Könönen určují rytmický rámec s lehkou elegancí. Všichni dohromady tvoří hodně elegantní a vyváženou hudbu, plnou přídavných zvuků a chytrých nápadů, pohybující se kdesi mezi žánry.

Album „Ei Valo Minua Seuraa“ z roku 2015 ukázalo celou paletu možností, kterými Vorna disponuje. A oba následující singly, jak „Aalloista“ z roku 2016, tak letošní „Tie varjoista“, dokázaly, že Vorna zachovává svůj bohatý styl, a přitom má neustále co nabídnout.

 

Vorna

Finsko/Tampere

folk/pagan/black metal

Členové skupiny

Vesa Salovaara
Arttu Järvisalo
Henri Lammintausta
Niilo Könönen
Saku Myyryläinen
Mikael Vanninen

 

Diskografie:

 

Manetetty – demo – 2009

Ammoisen päivän raunioilla – demo – 2010

Jäätynyt – demo – 2011

Ajastaika – 2013

Ei valo minua seuraa – 2015

Aalloista – singl – 2016

Tie varjoista – singl – 2017

 

images: ©Katja Gessner, ©Vorna

 

O autorovi

- spisovatelka, nakladatelka, publicistka - reviews focused on Finnish metal - Rubrika: Finský koutek

Odběr
Upozornit na
guest

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
Všechny vaše komentáře
trackback

[…] Profil: Vorna… Stín na jezeře […]

1
0
Moc by nás zajímalo co si o tomto článku myslíte, napište komentář!x
()
x